Ginekologia onkologiczna zajmuje się diagnostyką i leczeniem nowotworów piersi oraz narządu rodnego kobiety. Choroby te dotyczą bardzo intymnej strefy ciała, co wpływa na kontakt pacjentki z lekarzem – niejednokrotnie będąc przyczyną opóźnienia w ujawnieniu objawów. Należy pamiętać, że większość nowotworów wykrytych na wczesnym etapie zaawansowania jest całkowicie uleczalna.
Regularne wykonywanie badań profilaktycznych umożliwia wczesne wykrycie i wyleczenie nowotworu:
- piersi (mammografia od 40 r.ż. lub wcześniej w przypadku obciążenia rodzinnego)
- szyjki macicy (cytologia od 21 r.ż. ewentualnie uzupełniona o test HPV powyżej 30 r.ż.)
Dla innych nowotworów narządu rodnego kobiety nie istnieją jeszcze skuteczne badania przesiewowe – jednak każda kobieta powinna się zgłosić do ginekologa w przypadku występowania następujących objawów:
- nieregularnych krwawień z dróg rodnych (plamienia międzymiesiączkowe, obfite lub przedłużające się krwawienia miesięczne, krwawienia po współżyciu)
- krwawienia z dróg rodnych po menopauzie
- zauważenia guzka lub owrzodzenia na wargach sromowych lub okolicy krocza
- uczucie parcia na mocz/stolec, ucisku w dole brzucha
- uczucia pełności w jamie brzusznej, powiększenia się obwodu brzucha, uczucia „niestrawności” czy wzdęcia i odbijania po posiłkach
- wciągnięcie brodawki sutkowej lub guzek w piersi stwierdzony podczas samodzielnego badania przez pacjentkę
Przy wysokim ryzyku nowotworu złośliwego bardzo istotne jest szybkie wykonanie badań diagnostycznych, tak aby możliwe było nie tylko postawienie rozpoznania, ale również i wybór odpowiedniej metody leczenia. Leczenie nowotworów narządu rodnego jest często leczeniem skojarzonym (chirurgia, radioterapia, chemioterapia) i rolą ginekologa onkologa jest wybór właściwej kolejności zastosowanych metod terapeutycznych. Niektóre niepowodzenia w leczeniu mogą być spowodowane opóźnieniem w rozpoczęciu terapii przez przedłużanie diagnostyki lub niezastosowanie optymalnej sekwencji leczenia. Konsultacja z ginekologiem onkologiem pozwala na ustalenie właściwego sposobu postępowania tak aby zwiększyć szansę na wyleczenie z choroby.