Cytologia
Sprawdź jak przygotować się do podstawowego badania do wczesnego wykrywania zmian nowotworowych. To ważne badanie dla wszystkich kobiet od 20 roku życia. Cytologia jednowarstwowa jest także testem na obecność wirusa HPV.
Po raz pierwszy kobieta powinna się zgłosić na pobranie po rozpoczęciu współżycia lub wieku 20-25 lat. Cytologię należy cyklicznie powtarzać raz w roku.
Pobranie wykonuje położna lub lekarz w czasie wizyty. Pacjentka zgłaszająca się na pobranie nie powinna mieć żadnych stanów zapalnych ani infekcji narządu rodnego.
Cytologia to badanie, które najkorzystniej wykonać 2 dni po zakończeniu krwawienia, ale nie później niż 4 dni przed końcem cyklu. Lekarze zalecają wykonanie badania w pierwszej połowie cyklu. Badania nie wykonuje się w czasie krwawienia miesięcznego.
Aby wyniki badania były miarodajne pacjentka powinna 2 dni przed pobraniem zachować wstrzemięźliwość seksualną. Na 4 dni przed pobraniem nie powinna stosować globulek, gałek dopochwowych, irygacji oraz dopochwowych środków antykoncepcyjnych. Na około dobę przed pobraniem nie należy poddawać się badaniom ginekologicznym, pobraniom z kanału szyjki macicy oraz transwaginalnemu badaniu USG.