Cystoskopia (wziernikowanie pęcherza moczowego) jest badaniem endoskopowym pozwalającym ocenić stan pęcherza moczowego, cewki moczowej, a u mężczyzn także kondycję gruczołu krokowego i wzgórka nasiennego. Może wyć wykonywana w formie zwiadowczej lub zabiegowej. W takcie badania możliwe jest pobranie wycinków oraz usuwanie guzów czy niszczenie kamieni oraz stwierdzenie lub wykluczenie nowotworów narządów układu moczowego. Jest to badanie bezpieczne.
Wskazania do badania:
- nawracające infekcje układu moczowego,
- zakażenia dróg moczowych będące przyczyną kamicy pęcherza moczowego,
- możliwość pojawienia się w pęcherzu moczowym ciał obcych,
- krwiomocz (krwiste smugi w moczu),
- kamica pęcherza,
- podejrzenie uszkodzenia pęcherza (np. po urazowe),
- przetoka moczowa,
- wady wrodzone cewki moczowej,
- dysfunkcje układu moczowego związane z wadami rozwojowymi lub wrodzonymi,
- podejrzenie gruźlicy pęcherza,
- nowotworu pęcherza moczowego,
- podejrzenie śródmiąższowego zapalenia pęcherza moczowego.
Przygotowanie do badania:
Cystoskopia może być wykonywana w znieczuleniu miejscowych lub ogólnym. Od rodzaju znieczulenia zależy przygotowanie do badania.
Pacjenci, którzy będą mieć wykonywane badanie w znieczuleniu ogólnym powinni być na czczo. Nie dotyczy to pacjentów w znieczuleniu miejscowym.
Każdy pacjent przed badaniem powinien wykonać bardzo staranną higienę krocza i cewki moczowej. Opróżnić pęcherz moczowy. Pacjenci cierpiący na infekcję dróg moczowych powinni wcześniej zażywać leki przeciwbakteryjne.
Przebieg badania:
Cystoskopia polega na wprowadzeniu przez cewkę moczową wziernika(cystoskopu), który może być sztywny i używany jest przy diagnozowaniu kamieni, guzów lub innych zmian oraz konieczności ich usunięcia oraz giętki przy diagnozowaniu przyczyn objawów z dróg moczowych np. krwiomocz
Cystoskop jest urządzeniem wyposażonym w światłowodowy przyrząd optyczny, dzięki czemu lekarz dokładnie widzi i może oceni stan układu moczowego.
Przed badaniem pacjentowi aplikowany jest żel znieczulający i ułatwiający wejście cystoskopu do cewki moczowej, pęcherz wypełnia się solą fizjologiczną, co poprawia widoczność badanego organu.
Samo badanie trwa kilkanaście minut.
Po badaniu:
Objawem, który odczuwa każdy pacjent jest parcie na pęcherz i uczucie pieczenia w okolicy cewki moczowej, może też pojawić się lekki krwiomocz.
Po badaniu pacjent dostaje osłonowo leki przeciwzapalne i zalecane jest zwiększone picie płynów, aby zmniejszyć ryzyko powikłań po zabiegu.
Po cystoskopii nie zaleca się prowadzenia auta oraz wykonywania forsownych zajęć.
Jeśli badanie było wykonywane w znieczuleniu ogólnym pacjent przez kilka godzin jest hospitalizowany. Może też pojawić się zatrzymanie moczu , nudności czy ból głowy.