Fiberoskopia to badanie giętkim endoskopem zakończonym kamerą górnych dróg oddechowych. Fiberoskopia umożliwia dotarcie do miejsc trudno dostępnych w zwykłym badaniu laryngologicznym i jest złotym standardem w diagnostyce przerostu migdałka gardłowego oraz przy różnicowaniu przyczyn niedrożności nosa i trąbki słuchowej. Poza obejrzeniem jam nosa i nosogardła umożliwia także ocenę krtani.
Wskazania do badania fiberoskopowego:
- zaburzenia drożności nosa, bezdechy senne, chrapanie
- podejrzenie ciała obcego w jamach nosa, nosogardle, gardle dolnym i krtani
- podejrzenie przerostu migdłka gardłowego
- diagnostyka krwawień z nosa
- przewlekły nieżyt nosa
- chrypka, chrząkanie, zaburzenia głosu.
Przygotowanie do fiberoskopii:
Zaleca się pozostawanie na czczo przez 2 godziny przed fiberoskopią.
Badnie powinno być wykonane u pacjenta bez objawów ostrej infekcji, zwłaszcza przy diagnostyce zmian przewlekłych (np. przy podejrzeniu przerostu migdałka gardłowego).
Przebieg badania:
Fiberoskopia jest badaniem bezbolesnym, chociaż może powodować dyskomfort w momencie wprowadzania endoskopu. Niekiedy stosuje się znieczulenie Lidocainą w postaci sprayu lub na setonach wsuniętych do jam nosa.
Badanie wykonuje się u pacjenta w pozycji siedzącej. Fiberoskop zostaje wprowadzony przez jamę nosa do nosogardła i niekiedy dalszych odcinków górnych dróg oddechowych, które wymagają dokładnej oceny. Lekarz na bieżąco obserwuje błonę śluzową i struktury anatomiczne a elastyczny endoskop pozwala na obejrzenie również trudno dostępnych miejsc i wykrycie w nich ewentualnych zmian. Wprowadzenie fiberoskopu do gardła dolnego pozwala na ocenę krtani. Badane endoskopem struktury widoczne są na monitorze. Całość badania trwa kilka minut.
Zapraszamy do umawiania wizyt u dr n. med. Anny Bielickiej