Jak sobie radzić z Atopowym Zapaleniem Skóry (w skrócie AZS) u dzieci
AZS to przewlekła choroba zapalna skóry przebiegająca ze znacznym świądem.
Nazwa „ atopowe” sugeruje, że jest to choroba alergiczna, jednak nie zawsze tylko alergia jest przyczyną powstania AZS.
Zwykle większość rodziców mających do czynienia z AZS u swojego dziecka wiąże to tylko ze spożywanym pokarmem i stosuje różne diety , czasem bardzo drastyczne, nie uzyskując spodziewanej poprawy.
Tymczasem w AZS mamy do czynienia zarówno z zaburzeniami immunologicznymi ( m.in. alergią) jak i z zaburzeniami w samej budowie skóry – nieprawidłową warstwą rogową . Prowadzi to do wzmożonej utraty wody , a co za tym idzie suchości skóry, oraz zwiększonej przepuszczalności skóry dla różnych czynników zewnętrznych. Skóra ta jest również narażona na rozmaite infekcje ( bakteryjne , wirusowe, grzybicze ) gdyż komórki pozbawione są naturalnych substancji zapobiegających tym infekcjom. Pogarsza to zwykle stan zapalny prowadząc do błędnego koła wyprysku.
Tak więc jednym z podstawowych zaleceń przy leczeniu AZS jest prawidłowa pielęgnacja skóry i to zarówno tej objętej procesem zapalnym ( typowe obszary w zależności od wieku pacjenta) jak i skóry pozostałej. Pielęgnacja powinna wejść w nawyk , ponieważ należy stosować ją codziennie , a nie tylko w okresie zaostrzeń .
U pacjentów z AZS skóra „ pozornie zdrowa” oglądana pod mikroskopem znacznie różni się od skóry zdrowej- bardzo cienki płaszcz lipidowy, zaburzenia budowy warstwy rogowej.
Ogólne zalecenia dla każdego pacjenta z AZS to:
- Nie przegrzewać
- Kąpać krótko w niezbyt ciepłej wodzie ( ok 32 st)- najlepiej prysznic
- Do kąpieli używać delikatnych mydeł o pH kwaśnym , a najlepiej syndetów ( syntetyczne detergenty), dla małych dzieci dodawać do kąpieli
- Zaraz po kąpieli ( w ciągu 5 min) posmarować wilgotną ( tylko lekko osuszyć ręcznikiem ) skórę emolientem odpowiednio dobranym do stanu skóry i pory roku ( zimą bardziej tłusto)
- W ciągu dnia w zależności od stanu skóry 1-2 x emolienty ( rodzaj emolientu trzeba dobrać indywidualnie) . Jeśli nie ma w danym momencie zaostrzeń dobrze jest stosować kremy lub maści z mocznikiem , który bardzo dobrze nawilża ( ale w stanie zapalnym podrażnia)
- Ubrania nie powinny zawierać wełny ani włókien syntetycznych. Trzeba zwrócić uwagę aby były miękkie bez części podrażniających skórę ( np. metki). Najlepiej aby były białe lub kolorowe ale „ sprane” , gdyż barwniki mogą podrażniać chorą skórę.
- Odzież należy prać w delikatnych płynach przeznaczonych dla alergików i nie używać płynów do płukania ( substancje zapachowe są silnymi alergenami)
- W razie zaostrzeń stosować przepisane przez lekarza środki- leczenie przeciw zapalne jest bardzo ważne.
- Należy pamiętać , że zaostrzenia powodują nie tylko alergeny na które pacjent jest uczulony , ale również stres, infekcje, dodatki do żywności ( znajdujące się we wszystkich produktach przetworzonych) słodycze, jak również narażenie na dym tytoniowy i zanieczyszczenia powietrza.
- Należy pamiętać , że jest to choroba przewlekła i odpowiednio wcześnie pokierować zainteresowaniami dzieci – niewskazany jest kontakt z substancjami chemicznymi mogącymi wywołać alergie kontaktową na którą dzieci z AZS są szczególnie narażone. Dotyczy to w szczególności wyboru zawodu ( na pewno nie fryzjerstwo, pielęgniarstwo, medycyna zabiegowa, przemysł samochodowy itd.)
Jeśli Twoje dziecko ma problem z atopowym zapaleniem skóry zapraszamy na wizytę do naszych specjalistów – Umów się już dziś!
Tekst:
Dr n.med Anna Wójtowicz – pediatra, alergolog z długoletnim stażem
———————————
Zamieszczone teksty stanowią własność intelektualną autorów, tym samym nie mogą być wykorzystywane w całości lub w części bez zgody autorów.